Туск: Не преговарам за брегзит без договор

Од:

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска дека нема да соработува со Велика Британија за напуштање на Европската унија без договор, додавајќи дека се надева оти британскиот премиер Борис Џонсон не сака историјата да го запамети со прекарот „господин Без Договор“.

Туск изјави во Биариц дека е подготвен да ги слушне идеите на Џонсон за да се избегне брегзит без договор.

-Една работа за која нема да соработувам е (излегување) без договор. Се уште се надевам дека премиерот Џонсон не сака историјата да го запомни како „господин Без Договор”. Ние сме подготвени да слушнеме идеи што се реални и прифатливи за сите земји-членки, вклучително и Република Ирска, ако и кога владата на Велика Британија е подготвена да ги предложи, рече Туск.

Брегзит ќе биде една од темите за кои дискутираат лидерите на самитот на Г7 и на кој ќе присуствува Туск.

Би можело да ве интересира

Туск: Одлуката за одложување на Брегзит за неколку денови

Ана Ололовска

Вучиќ: Дали Србија ќе добие исти гаранции од ЕУ како и Северна Македонија за решавање на косовското прашање

Ана Ололовска

Вебер: На Северна Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Ана Ололовска

Ципрас: Се надевам ЕУ набрзо ќе сфати дека направи историска грешка

Ана Ололовска

Германска амбасада: ЕУ да се држи до ветувањата, а Скопје да ги убеди сите дека местото му е во Унијата

Ана Ололовска

„Стандард“: Примерот на Скопје е доказ зошто стопирање на проширувањето претставува грешка

Ана Ололовска