Туск: ЕУ би можела да одобри „долго“ одложување на Брегзит

Претседателот на Советот на Европска Унија, Доналд Туск денеска изјави дека можно е да се одобри „долго“ одложување на Брегзит, во последен обид да ја убедат британската премиерка Тереза Мај да ги смени нејзините црвени линии во преговорите.

За време на консултациите пред Самитот на ЕУ следната недела, Туск наведе дека „ќе побара од 27 земји членки на ЕУ да бидат отворени за „долго“ одложување ако Лондон оцени дека е потребно да ја преиспита својата стратегија за Брегзит и да изгради консензус за тоа.

Би можело да ве интересира

Анкета: Тереза Меј е слаб премиер, сметаат половина од Британците

Мицотакис: Однесувањето и соработката на соседите ќе го оценат нивниот пат кон ЕУ

Мадуро: ЕУ уценува со нови санкции

Хамонд се закани дека ќе ја собори британската Влада доколку Лондон излезе од ЕУ без договор

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Ана Ололовска

Брегзит без договор ќе ја чини Велика Британија 60 милијарди фунти