Туск добил писмо од Џонсон во кое бара одложување на брегзит

Од:

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара одложување на Брегзит.
Туск наведе дека следат консултации со лидерите на Европската Унија.

Џонсон официјално побара од ЕУ да се пролонгира брегзит, но во исто време испрати и писмо во кое посочува дека тој лично е против одложувањето на излегувањето на Велика Британија од ЕУ.

Британските пратеници вчера со 322 гласови „за“ и 306 „против“ го изгласа амандманот на пратеникот Оливер Летвин, со кој се пролонгира гласањето за договорот за брегзит, што Џонсон во четвртокот го усогласи со ЕУ. Со амандманот на Летвин се обезбедува Џонсон да не може да спроведи брегзит без договор на 31 октомври.

Во меѓувреме, председавачот на Долниот дом на британскиот Парламент, Џон Беркоу изјави дека в понеделник ќе донесе одлука дали ќе и дозволи на Владата да го стави на гласање договорот за брегзит на премиерот Џонсон.

Во Парламентот има правило дека исто прашање не може двапати да се стави на гласање во текот на иста седница.

Би можело да ве интересира

Варадкар: Можен трговски договор со Лондон до крајот на 2020 година

Лабуристите во изборната кампања ветија национализација на британскиот телеком

Џонсон: Нема докази за руско мешање во британските избори

Ана Ололовска

Пекинг го обвини Лондон дека долева масло на огнот во Хонг Конг

Ана Ололовска

ЕУ со предупредување до Лондон поради неназначувањето еврокомесар

Фараж не сака пакт со конзервативците, сака чист „развод“ со ЕУ

Ана Ололовска