Туск: Брегзит е една од најголемите грешки на ЕУ во историјата

Од:

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската унија, смета Доналд Туск во првото интервју од напуштањето на функцијата претседател на Европската комисија.

Во интервју за „Гардијан“, Туск вели дека Брегзит е „најтажно искуство“ за него во петте години од неговиот мандат, во бурен период обележан со кризата на еврозоната во Грција, вжештени дискусии за миграцијата и доаѓањето на власт на Доналд Трамп.

Говорејќи за претседателската трка во САД во 2016 година и кампањата за Брегзит, тој рече дека новиот елемент во политиката е „невидена подготвеност да лажеме за речиси се… да се третира лагата како оправдано средство за победа“. Тој рече дека ова „бесрамно“ однесување ќе ги дисквалификува политичарите пред само 10 години.

„Гардијан“ пишува дека Туск смета дека поранешниот британски премиер Дејвид Камерон погрешил со организирањето на референдум на кој „немал шанси да победи“. Туск исто така откри дека утрото по гласањето, тој сепак верувал дека одлуката може да биде поништена.

„Мојата намера беше да ја проширам целата дебата во Европа, но и во Велика Британија. Со ова, можеби (секако наивно) се надевав дека резултатот на крајот може да биде различен“, додаде Туск.

Туск го опиша Макрон како „идна надеж на Европа“ и вистински пријател, но рече дека има проблеми со „многу нови идеи и мислења“. Туск исто така се спротивстави на зближувањето на Макрон со Русија, велејќи дека е „дезориентиран“ од овој нов наратив.

„Од друга страна, ако сакаме да го третираме Макрон како иден лидер на цела Европа, политички, тогаш ни треба еден политичар кој се чувствува одговорен пред ЕУ како целина, а не само за Франција“, истакна Туск.

Тој, исто така, рече дека миграцијата е се уште „најголемиот проблем“ со кој се соочува ЕУ, како резултат на историски голем број луѓе кои бараат азил или работа во Европа. Туск рече дека таа е „моментално нерешлива“, додавајќи: „Оваа нова верзија на миграцијата, нејзината масивност, решеноста на луѓето кои сакаат да дојдат во Европа, е нешто навистина ново, но и постојана ситуација за иднината“, заклучи Туск.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Вакцината против Ковид-19 ќе биде безбедна и достапна за секого

ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

А1он

Советот на ЕУ одлучи да не ги отвора границите на Унијата за земјите од Западен Балкан

А1он

ЕУ потпиша договор за набавка на 30.000 дози од лекот „Ремдесивир“ за третман на Ковид-19

А1он

ЕУ бара детално објаснување од српските власти околу проверката на сметките на невладините организации

А1он

Дендиас: ЕУ-интеграцијата на С Македонија и Албанија е стратешки избор и за Бугарија и Грција

Ана Ололовска