Турското Министерство за одбрана: Продолжуваат нападите врз северниот дел од Сирија

Од:

Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позиции на курдските борци на север во Сирија. Во соопштението не се дадени повеќе детали.

Турските трупи и нивни сириски бунтовнички сојузници почнаа вчера офанзива на североисток во Сирија. Во нападите вчера загинаа најмалку 15 цивили и повредени се над 20.

Сириските медиуми јавија дека турските ВВС денеска гранатирале во реонот на селото Рас ал Аин во северна Сирија. Сириската телевизија Ал Ихбарија јави дека во операцијата учествуваат копнени сили на турската армија.

Ал Џазира јави дека турската армија зазела неколку села во регионот.

Би можело да ве интересира

Лекари без граници се повлекуваат од Сирија

Филип: Одлуката на Турција и САД ќе доведе до заживување на Исламската држава

Столтенберг загрижен поради последиците од турската акција во Сирија

Обединети нации: Турција би можела да биде одговорна за воени злосторства во Сирија

Лаврентјев: Нема да дозволиме конфликт меѓу турските и сириските сили

Нова седница на Советот за безбедност на ОН за турската акција во Сирија