Турските здравствени власти планираат да вакцинираат над еден милион луѓе дневно

Од:

Турското Министерство за здравство е подготвено да администрира повеќе од еден милион дози вакцини против Ковид-19 дневно, јави Си-Ен-Ен-Турк.

Вакцините можат да се даваат во 1.500 јавни и приватни болници, како и во многу мали клиники. Досега, повеќе од 28 милиони луѓе се вакцинирани во Турција. Кампањата за вакцинација почна во јануари. Во земјата се вакцинира со Синовак и Фајзер/Бионтек. Наскоро се очекуваат и испораки на руската вакцина Спутник В.

Вкупниот број на вакцинирани во земјата се очекува да достигне 50 милиони во јуни, а кампањата ќе продолжи во јули и август.

Според Си-Ен-Ен-Турк, 85 проценти од Турците постари од 65 години веќе биле имунизирани. Во исто време, интересот на младите за вакцинација е многу помал, но здравствените власти планираат да формираат специјални тимови за да ги убедат младите во придобивките од вакцините против Ковид-19.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош на Елисејските полиња

Ана Ололовска

Бугарија од понеделник се затвора за патниците од Холандија, Малта, Андора и Грузија заради Ковид-19

Ана Ололовска

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Ана Ололовска

Повторно демонстрации во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Ана Ололовска

СЗО Европа-ЕЦДЦ: Делта-варијантата доминатна во Европа, да се зајакнат напорите да се спречи трансмисија

Ана Ололовска

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска