Турските обвинители издадоа наредби за апсење на 222 осомничени војници, наводни поддржувачи на Ѓулен

Од:

Турските обвинители денеска издадоа наредби за апсење на 222 војници што служат низ целата земја и во турскиот дел на Кипар, под сомнение дека се поддржувачи на исламскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, јави турската државна агенција Анадолија.

ДПА пренесува дека според Анкара, Ѓулен, некогашниот соработник на претседателот Ердоган, е главниот инспиратор на неуспешниот пуч во 2016 година од страна на фракција во војската, што тој неколку пати го демантираше.

Полицијата во Истанбул, во 53 други турски градови и на Кипар почна рации за апсење на осомничените, а 50 веќе се приведени, се вели во извештајот. Меѓу осомничените имало војници од копнените, воздушните, поморските и жандармериските сили, како и крајбрежната стража.

Десетици илјади луѓе по неуспешниот воен удар во земјата се отпуштени од државна служба, а повеќе од 30.000 осомничени поддржувачи на Ѓулен се наоѓаат во затвор, пренесува ДПА.

Би можело да ве интересира

Стејт департментот ги смирува тензиите помеѓу Атина и Анкара

Ана Ололовска

Грција ќе распореди 400 полицајци на границата со Турција кај Еврос

Ана Ололовска

Турција воведе дополнителни царински тарифи на повеќе од 800 производи

Ана Ололовска

Грчкото МНР го осуди палењето на турското знаме во Атина

Ана Ололовска

Четиридневен полициски час од 23 мај за Рамазан Бајрам во Турција

А1он

Турските власти сменија и во домашен притвор испратија уште четворица курдски градоначалници од истокот на земјата

Ана Ололовска