Турската полиција со кордони им забрани на жените да го одбележат 8 Март

Од:

Турската полиција попладнево блокираше група од неколку стотици жени кои се собраа во центарот на Истанбул за одбележување на Меѓународниот ден на жената 8 Март.

Групата жени и активисти, со транспаренти и знамиња во рацете, застанале на плоштадот Таксим, но веднаш околу нив биле поставени полициски кордони кои го блокирале нивното движење и ги спречиле да тргнат кон пешачката зона во строгиот центар на Истанбул и улицата Истиклал.

Гувернерот Али Ерликаја, одлучил да ја затвори метро станицата Таксим и делови од блиската станица Сишане и изјавил дека сите патишта што водат кон главниот плоштад треба да бидат блокирани.

„Сите патишта што водат кон плоштадот Таксим и улицата Истиклал ќе бидат затворени, бидејќи овие места не се класифицирани како определени места за собирање и демонстрации според законот“, стои во соопштението на гувернерот испратено до медиумите.

Минатата година, на Меѓународниот ден на жената, полицијата користеше солзавец за да го разбие маршот на неколку стотици жени.

Би можело да ве интересира

Пресуда: 300 евра казна и 3 години забрана за влез за уапсените бугарски државјани

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Бугарски пратеник во живо пренесуваше како се бутка со македонската полиција

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Инцидент на Деве Баир: Приведени тројца Бугари по турканицата со македонската полиција

Орце Костов

(ВИДЕО) Почнува ноќната стража на гробот на Гоце – народ се упати кон црквата Св. Спас

Анита Петровска Рајковиќ

Чавушоглу: Затворањето на конзулатите на некои западни земји е намерен потег

Ана Ололовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска