Турската артилерија гранатираше четири населби во Сирија

Од:

Турската артилерија гранатираше четири населби во близина на сирискиот град Рака, соопшти денеска курдскиот ТВ канал „Рудав“.

Според извештај на телевизијата, турските вооружени сили гранатирале четири села северозападно од Рака, пренесе Тасс. До сега, нема информации за евентуални жртви.

Во гранатирањето, според телевизијата, бил уништен ресторан што се наоѓа на автопатот М-4, меѓу Алепо и Латакија.

Од средината на март, Русија и Турција заеднички патролираат на автопатот М-4 со намера да воспостават безбедносен коридор долж рутата.

Би можело да ве интересира

Сириските власти се заканија со воена операција против жителите на Дараа

Ана Ололовска

Турција и Грција ги продолжија техничките преговори запрени пред четири и пол години

Жарко Настоски

Утре почнува 61-от круг прелиминарни контакти меѓу Грција и Турција

Ана Ололовска

Турција ќе ја произведува руската вакцина Спутник V

Ана Ололовска

Во прелиминарните контакти со Турција, Грција ќе разговара само за Ексклузивната економска зона и континенталниот гребен

Ана Ололовска

Турција со кинеската Синовак вакцинираше повеќе од милион луѓе за седум дена

Ана Ололовска