Турција тврди дека Курдите се повлекуваат од североисточна Сирија

Од:

Турската војска денеска соопшти дека внимателно го следи повлекувањето на курдските борци од североисточна Сирија и дека регистрирала дека најмалку 125 возила со борци го напуштиле подрачјето.

Војската наведува дека регистрирала и 36 прекршувања на петдневното примирје, воспоставено со посредување на САД.

Турција најави продолжување на офанзивата доколку курдските борци до утре вечер не ја напуштат пограничната зона, кога всушност завршува примирјето.

Американската Влада посредуваше во постигнување на примирјето по жестоките критики дома и во странство дека ја овозможи турската офанзива со повлекувањето на американските војници од североисточна Сирија.

Би можело да ве интересира

Кипар тврди дека Турција го прекршува меѓународното право при потрагата по нафта и гас

Од Истанбул депортирани 40.000 бегалци

Почна вториот ден распити за отповикувањето на Трамп

Руски хеликоптери и војници распоредени во поранешната американска база во Сирија

Адвокатите на Трамп побараа од Врховниот суд да го прекине објавувањето на неговите даночни пријави

Ана Ололовска

Асад ќе бара отштета од САД за кражбата на сириска нафта

Ана Ололовска