Турција: Сириските владини сили го кршат договорот за примирје во Идлиб

Од:

Турција ги обвини сириските владини сили за кршење на договорот за прекин на огнот во реонот на градот Идлиб, што беше постигнат меѓу Анкара и Москва.

Русија во осумгодишниот конфликт во Сирија ја поддржува Владата на сирискиот претседател Башар ел Асад, додека Турција им дава поддршка на дел од бунтовничките групи.

– Режимот не го исполни ветувањето за прекин на огнот и покрај договорот, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Според него, евентуална ескалација на судирите во Идлиб, кој е последното поголемо упориште на бунтовниците во Сирија, би можело да доведе до „хуманитарна трагедија“.

Би можело да ве интересира

Сирискиот претседател Асад го потпиша указот за општа амнестија во земјата

Ана Ололовска

На Турција и е испорачан вториот дел од рускиот систем С-400

Ана Ололовска

Турските обвинители издадоа наредби за апсење на 222 осомничени војници, наводни поддржувачи на Ѓулен

Два силни земјотреса утринава ја погодија Турција

Ердоган: Кризата со САД може да се надмине заради моите односи со Трамп

Повредени 25 луѓе при експлозија на автомобил-бомба во Сирија