Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400

Од:

Русија и Турција потпишаа договор за снабдување на Анкара со вториот контингент од системот за противвоздушна одбрана С-400, изјави шефот на руската служба за воена соработка, пренесе руската државна новинска агенција ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Првичното купување на руските системи С-400 од страна на Турција во 2020 година ги налути Соединетите држави, сојузник на НАТО, кои воведоа санкции за турските воени претставници како одмазда, пишува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Г7 ги осудија „лажните“ референдуми, најавија дека никогаш нема да бидат признаени

А1он

Украина извести дека вратила нови територии на истокот на земјата

А1он

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ

Протест пред затворениот турски колеџ во Тирана поврзан со Фетулах Ѓулен

А1он

Русија нема да мобилизира дел ИТ експерти, банкари, новинари од државни медиуми

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се шират видеа од мобилизацијата во Русија

Ана Ололовска