Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

Од:

Турција соопшти дека повеќе од 300 курдски милитанти биле „неутрализирани“ во офанзивата што почна во неделата во северниот дел на Сирија и во северен Ирак.

– Операцијата „Канџа-меч“ е во тек и се извршуваат воздушни напади и има поддршка од копно. Досега се неутрализирани 326 терористи, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Анкара го користи терминот „неутрализиран“ за убиени или заробени милитанти.

Цели на турската операција се Единиците за одбрана на народот (ИПГ) и забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК). Официјална Анкара ги обвинува ИПГ и ПКК за минатонеделниот напад во Истанбул, при што загинаа шест лица, а беа повредени повеќе од 80.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Затворањето на конзулатите на некои западни земји е намерен потег

Ана Ололовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Пател: Конзулатот на САД во Истанбул останува отворен

Ана Ололовска

Турција ги обвини западните земји за „психолошка војна“

Горан Наумовски

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Осум ракети паднаа во турска база во Ирак