Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО

Од:

Турција планира да го одобри влезот на Финска во НАТО во наредните денови. Анкара планира да го повлече потегот пред парламентарните и претседателските избори на 14. мај, изјавија двајца турски претставници за Ројтерс.

Тие наведуваат дека е „многу веројатно“ турскиот парламент да го ратификува членството на Финска во НАТО пред крајот на парламентарната војна, која е закажана за средината на април, односно еден месец пред изборите. Финскиот претседател Саули Ниинисто в петок ќе ја посети Турција за да разговара за ова прашање со претседателот Тајип Ердоган.

„На средбите во Истанбул ќе се разговара за билатералните односи, како и за барањето на Финска за членство во НАТО“, соопштија од кабинетот на турскиот претседател.

Шведска и Финска аплицираа за приклучување кон трансатлантскиот воен сојуз минатата година, откако руските сили ја нападнаа Украина. Сите 30 земји од НАТО мора да ги ратификуваат барањата, а Унгарија и Турција се уште не го сториле тоа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ердоган положи заклетва за нов претседателски мандат: На чело на Турција уште пет години

Ана Ололовска

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово

Катерина Павлова-Николовска

НАТО одржува големи воени вежби на северот на Европа, учествуваат 150 авиони

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Инцидент во Анкара: Прво се расправаа, па се истепаа поддржувачи на Киличдароглу

Турците денес избираат претседател: Ердоган и Киличдароглу ќе се борат до последен глас