Турција најавува „реципрочни мерки“ на евентуални американски санкции

Од:

Турција ќе одговори со „реципрочни мерки“ доколку САД воведат санкции кон земјата поради набавката на рускиот противракетен систем С-400, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Изјавата на Чавушоглу претставува реакција на најавите на Вашингтон дека САД ќе воведат санкции кон Турција и ќе ја исклучат земјата од својата програма за борбени авиони Ф-35, доколку Анкара не се откаже од плановите за вклучување на руските системи С-400 во своето вооружување.

Чавушоглу нагласи дека Турција нема да отстапи од своите планови во вооружување, додавајќи дека во оваа фаза е невозможно земјата да ја откаже нарачката на системите С-400.

Би можело да ве интересира

Џонсон и Ердоган разговараа за Сирија

Ана Ололовска

Американските сили се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Ана Ололовска

Турската војска воспостави контрола над сирискиот град Рас ал-Ајин

Ана Ололовска

Американскиот министер за одбрана допатува во Авганистан

Ана Ололовска

Еспер: Американските војници од Сирија ќе бидат стационирани во западен Ирак

Ана Ололовска

При напад на курдските сили во Сирија загина еден турски војник

Ана Ололовска