Турција ја отфрли одлуката на Русија за анексија на четири украински региони

Од:

Министерството за надворешни работи на Турција соопшти дека одлуката на Москва претставува кршење на воспоставените принципи на меѓународното право и дека не може да се прифати како таква.

dobivaj vesti na viber

Турција рано изутринава објави дека ја отфрла одлуката на Русија за анексија на четири украински региони, исто како што не ја призна анексијата на Крим во 2014 година, јавува Анадолија.

„Турција не ја призна руската анексија на Крим на нелегитимниот референдум во 2014 година и во секоја прилика покажа силна поддршка за територијалниот интегритет, независност и суверенитет на Украина. Во согласност со овој став усвоен во 2014 година, ја отфрламе одлуката на Русија за анексија на регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје во Украина“, се вели во соопштението.

Министерството посочи дека Турција продолжува да поддржува „решение за оваа војна, која добива застрашувачки форми, засновано на мир, што може да се постигне преку преговори“.

Вчера рускиот претседател Владимир Путин потпиша припојување на споменатите региони кон Русија. Путин рече дека се одржале референдуми и луѓето направиле избор. Голем дел од меѓународната заедница оцени дека референдумите се незаконски и спроведени под присила.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска

Во Киев од денеска снег, на жителите им е ветено дека ќе имаат струја најмалку 4 часа дневно

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

Повеќе од триесет убиени во Херсон по повлекувањето на Русите

Ана Ололовска