Турција ја објави аудио снимката со предупредувањето упатено кон рускиот авион

Од:

Турција објави аудио снимка на која се слуша предупредувањето упатено до рускиот авион, кој беше урнат вчера на границата со Сирија. Турција тврди дека авионот го нарушил нивниот воздушен простор.

dobivaj vesti na viber

„Говори турската авиација. Се приближувате кон воздушниот простор на Турција. Променете го својот курс на движење моментално“.

Турската војска издаде соопштение во кое се наведува дека рускиот авион Сухој бил предупреден 10 пати на секои 30 секунди, пред да биде урнат од турските борбени авиони Ф-16.

Воениот врв на САД го поддржа тврдењето на Турција.

Двајцата руски пилоти успеале да се катапултираат пред да се урне авионот, но само еден од нив преживеа. Другиот пилот беше убиен од сириските бунтовници.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Ердоган: Од 2016 од Турција во Сирија се вратиле над 500.000 бегалци

Ана Ололовска