Турција ги обвини НАТО и ЕУ дека не преземаат мерки за решавање на ситуацијата во Нагорно Карабах

Од:

НАТО и ЕУ не презентираа конкретни предлози за ставање крај на воениот конфликт во Нагорно Карабах, додека Руската Федерација и Турција успеаја да постигнат примирје во регионот, изјави Ибрахим Калин, портпарол на турскиот претседател.

Тој информираше за продолжување на преговорите со Русија за формирање и функционирање на центар за набљудување за контрола на примирјето во Нагорно Карабах.

– Првата фаза од дијалогот е завршена, во која учествуваат претставници на Министерството за одбрана, Министерството за надворешни работи и специјалните служби. Москва е информирана за позицијата на Анкара. За време на дијалогот во наредните денови, ќе бидат утврдени локацијата и принципите на центарот и одговорностите на засегнатите страни. Нашата војска ќе работи во Центарот за набљудување на Карабах, додаде Калин.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на 11 ноември рече дека Анкара и Москва потпишале меморандум за центар за контрола на примирјето во Карабах и ќе учествуваат во „заедничката мировна мисија“.

На 10 ноември лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија, Владимир Путин, Илхам Алиев и Никол Пашињан, потпишаа заеднички документ за целосен прекин на непријателствата во Нагорно Карабах. Според тој документ, голем број региони спаѓаат под контрола на Азербејџан, земјите разменуваат затвореници, а руските мировници се распоредени долж линијата на контакт и долж коридорот Лачин што го поврзува Карабах со Ерменија.

Би можело да ве интересира

Ердоган ја прими кинеската вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски

Турција одобри употреба на кинеската вакцина, министерот за здравство веќе ја прими

Жарко Настоски

Ердоган се приклучи на турската платформа на Телеграм

Ана Ололовска

Столтенберг: Нашата Алијанса мора да остане воено и политички силна низ целиот свет

Ана Ололовска

Ердоган: Уверен сум дека разговорите со Грција ќе најават нова ера

Жарко Настоски

По пауза од пет години, прелиминарни контакти меѓу Грција и Турција на крајот на месецов

Жарко Настоски