Туниската полиција уапси стотици мигранти во крајбрежниот регион Сфакас

Од:

Туниската полиција денеска уапси стотици мигранти, користејќи авиони и антитерористички единици, и заплени бродови во голема операција против шверц на луѓе во крајбрежниот регион Сфакс, клучна влезна точка за мигрантите кои имаат за цел да стигнат до Европа.

Единиците на туниската национална гарда извршија рации во објекти во кои се сместени стотици мигранти, пресретнаа камиони кои превезуваа мигранти до плажите и запленија пловни објекти што ги користеа шверцерите, јавува Ројтерс.

Приведени се неколку осомничени за трговија со луѓе.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Грк криумчарел мигранти во камион со 23 тона компот од праски

Кај гевгелиско Прдејци пронајдени седум лица мигранти, приведени двајца криумчари

Приведен 21-годишен криумчар, превезувал 13 мигранти од Сирија

Катерина Ѓуровски

Уапсени двајца млади штипјани кои превезуваа 23 мигранти од Сирија

(ВИДЕО) Комбе полно со мигранти бегајќи од полицијата пропадна во канал во Велес

Орце Костов

Приведени седуммина криумчари од Пакистан, пронајдени 70 мигранти