Тунберг: Најголема опасност е да не се работи ништо

Од:

Активистката против климатски промени, тинејџерката Грета Тунберг ги обвини денеска политичките и бизнис лидерите дека сакаат себеси да се претстават во подобро светло, а не преземаат агресивни акции во борбата против климатските промени.

– Уште верувам дека најголема опасност е да не се работи ништо. Вистинска опасност е кога политичарите и директорите предлагаат како да се работи нешто, а всушност не се работи ништо освен паметно сметководство и креативен ПР, изјави таа на самитот на ОН во Мадрид.

Тунберг истакна дека многу ветувања за балансирање на емисии на штетни гасови со ефект на стаклена градина не го вклучуваат влијанието на бродоградителството, воздухопловството и меѓународната трговија и повика на побрзо дејствување.

Би можело да ве интересира

СВЕТОТ ВО 2019: Грета Тунберг- Крик на милениумците за беспоштедна борба против климатските промени

Ана Ололовска

Тунберг: Критиките на Трамп се едноставно смешни

Меркел: Со сета сила во борбата против климатските промени

(ВИДЕО) Пресушија Викториините водопади: Ова првпат го видовме, не беше вака

Татјана Ташкова

ЕУ можеби нема да ги исполни климатските цели за 2030 година

Во Црното Море има се помалку делфини и се повеќе смет

Татјана Ташкова