Тумор пронајден во фосил на диносаур стар 60 милиони години

Од:

Научниците открија 60 милионски стар фосил од диносаурус кој страдал од истиот канцер кој страда и човекот денес.

Во коските на Хардосаурусот кој живеел во денешна Алберта, Канада е потврдено од истражувачите дека се работи за  „Хистиоцитозата на Langerhans клетките“.

Денеска оваа состојба е реткост помеѓу луѓето, а најчесто страдаат децата на возраст од пет до десет години.

Овој вид на канцер кој започнува од клетките за борба против инфекциите може да доведе до оштетување на ткивата и лезиите низ човековото тело.

Симптомите вариират според локацијата на канцерот.

Болеста на диносаурусот е идентификувана и опишана од тимот на истражувачи на Универзитетот во Тел Авив, предводен од Хила Меј.

 

 

 

Би можело да ве интересира

Научници открија остатоци од ембрион од Тираносаурус

Ана Ололовска

Дете пронајде редок скелет на диносаурус во Канада

Ана Ололовска

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон

Ана Ололовска

Во Англија откриен досега непознат вид диносауруси

Наум Локоски

ВИДЕО: Новоткриен вид на диносаурус наречен по чудовиштето од „Истерувачи на духови”

Ана Ололовска