Трудо: Русија не може да биде конструктивен партнер во Г-20

Од:

Премиерот на Канада, Џастин Трудо синоќа изјави дека поради инвазијата на Русија врз Украина, таа земја не може да биде конструктивен партнер во Г-20.

dobivaj vesti na viber

САД, Канада и други западни сојузници бараат исклучување на Русија но тоа може да биде одбиено од други земји во Г-20 како Кина, Индија, Саудиска Арабија и останати.

Минатата недела дел од земјите-членки предложија пролонгирање на Самитот на Г-20, што е предвиден за годинава.

Претседателот на САД Џо Бајден претходно изјави дека мисли дека Русија треба да биде исклучена од Г-20.

Покрај Г-7 во која се САД, Франција, Германија, Италија, Канада, Јапонија и Велика Британија, Г-20 е една од најголемите меѓународни платформи за координација на најразлични дејства како борба со климатските промени или меѓународниот долг.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Русија испрати предупредување до САД

Горан Наумовски