Трудо најави забрана за продажба на оружје

Од:

Премиерот на Канада, Џастин Трудо најави нов закон за поседување оружје и забрана за купување на оружје.

dobivaj vesti na viber

– Денот кога овој закон ќе стапи во сила, повеќе нема да може да се купува, продава, пренесува или увезува оружје во Канада, истакна Трудо.

Доколку биде усвоена, забраната се очекува да стапи во сила наесен.

Забраната за поседување и купување на оружје уследи по минатонеделното убиство на 19 деца и двајца учители во основно училиште во Тексас во САД. Канада веќе има значително поригорозни ограничувања за поседување оружје од САД.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Канада и ја враќа на Германија поравената рускa турбина од Северен ток 1

Катерина Павлова-Николовска

Полицијата уби двајца напаѓачи при пукање во банка во Канада

Ана Ололовска

Канада испрати два воени брода во Балтичко Море

Канада уништи 15 милиони дози вакцини против Ковид со изминат рок

А1он

По речиси 50-годишен спор Канада и Данска поделија мал арктички остров

А1он