Трудо: Кина игра агресивни игри со институциите во Канада

Од:

Кина игра „агресивни игри“ со демократиите и со институциите во Канада, смета канадскиот премиер Џастин Трудо.

Изјавата на Трудо следува откако канадскиот телевизиски канал Глобал њуз извести за финансирање „тајна мрежа“ на кандидати на неодамнешните избори.

Исто така, властите во Отава кон крајот на октомври најавија истрага за наводни незаконски кинески полициски бироа во областа на Торонто.

– Презедовме значајни чекори за зајакнување на интегритетот на нашите изборни процеси и системи, нагласи Трудо пред новинарите.

Тој додаде дека Канада ќе продолжи да „инвестира во борбата против мешањето во изборите, против странското мешање во демократиите и институциите“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски

Кинески епидемиолог: 80 отсто од населението веќе имало корона, втор бран е малку веројатен

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска

Албанските граѓани без виза ќе патуваат во Кина

А1он

Бројот на Кинези намален првпат по 1961