Трудо е првиот странски лидер кој разговарал со Бајден

Од:

Канадскиот премиер Џастин Трудо и американскиот претседател Џо Бајден планираат да се состанат следниот месец, соопшти кабинетот на премиерот по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери за односите меѓу двете земји, во кој се согласија да ги здружат силите во борбата против коронавирусот во Северна Америка.

Белата куќа потврди дека двајцата лидери ја нагласиле „стратешката важност на американско-канадските односи“ во вчерашниот разговор, како и дека дискутирале за поширока соработка, вклучително и за борбата против пандемијата на Ковид-19 и справување со климатските промени.

Потврдено е дека Трудо и Бајден повторно ќе разговараат за еден месец, а канадскиот премиер е првиот странски лидер што разговарал со Бајден од неговата инаугурација во средата.

Би можело да ве интересира

Бајден му честиташе роденден на Горбачов

Ана Ололовска

Бајден задоволен од темпото на вакцинирање против Ковид-19

Ана Ололовска

Бајден планира едукација на Американците за вакцините против Ковид-19

Ана Ололовска

Бајден и Трудо заеднички ќе се спротивстават на влијанието на Кина

Бајден ќе ја зголеми помошта за малите фирми чии сопственици се жени и припадници на малцинствата

Ана Ололовска

Бајден оддава почит кон жртвите од Ковид-19 со петминутен молк

Ана Ололовска