Тројцата лекари убиени во Нигерија се Севернокорејци

Од:

Тројцата, лекари, кои беа убиени синоќа од непознати лица во Нигерија се Севернокорејци, а не Јужнокорејци, ниту Кинези, како што првично беше соопштено.

Лекарите кои работеле една година во најголемата болница во градот Потискум, кој се наоѓа во немирната држава Јобе, каде исламистичката секта Боко Харам често пати извршува напади.

Непознати напаѓачи влегле во апартманот и лекарите и ги убиле со нож. Двајца биле заклани, а еден обезглавен.

Засега никој не ја презел одговорноста за убиството. Локалната полиција не може да ги процени мотивите за убиството.

Првично лекарите во болницата, каде работеле жртвите ги идентификувала како Јужнокорејци, а локалната полиција соопшти дека станува збор за Кинези. Официјален претставник на здравствените власти потоа изјави дека убиените биле од Северна Кореја и оти во Нигерија живееле од 2005 година. Тие работеле во рамки на медицинската програма меѓу Јобе и севернокорејската Влада.

Би можело да ве интересира

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Ана Ололовска

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

А1он

Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Leave a Comment

seventeen − eleven =