Тројца загинати во пукањето пред курдскиот центар во Париз

Од:

Три лица загинаа по пукотница во центарот на Париз, соопштија обвинителите.

Уапсениот по смртоносното пукање во Париз им бил познат на властите, јавуваат медиумите во Париз. Радиото Франс Инфо, повикувајќи се на полициски извори, јави дека е осомничен 69-годишен маж кој бил познат по два претходни обиди за убиства.

Осомничениот, пукал во 10-та област на градот и притоа убил три лица, а други беа повредени.

Според градоначалничката на округот, Александра Кордебард, мажот пукал во курдски центар, како и во ресторан и фризерски салон.

Обвинителството покрена истрага, засега нема информации за мотивот на напаѓачот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите