Тројца загинати при пад на хеликоптер во Авганистан

Од:

Авганистанското Министерство за одбрана соопшти дека при пад на хеликоптер загинале три лица, а петмина се повредени.

dobivaj vesti na viber

– Хеликоптер од типот Црн јастреб, од американско производство, се урна во кампусот на Универзитетот за одбрана по технички проблем за време на вежба, се наведува во соопштението на авганистанското Министерство за одбрана.

Американската армија пред една година, за време на повлекувањето од Авганистан, зад себе остави авионска опрема, оружје и возила во вредност од милијарди долари, од кои повеќето станаа неупотребливи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Кабул поставени 400 нови звучници за поттикнување на молитвата

Ана Ололовска

Небензја: САД и НАТО би сакале да се заборават злосторствата во Авганистан

Ана Ололовска

Осуммина повредени при експлозија во автобус во Авганистан

А1он

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

Протест на млади Хазарки по вчерашниот самоубиствен напад во Кабул, во кој загинаа 35 лица

Ана Ололовска

Во вчерашниот напад во Кабул 35 лица убиени и 82 повредени

Ана Ололовска