Тројца загинати и околу 30 повредени во пожар во Париз

Од:

Најмалку три лица загинаа и околу се повредени во голем пожар, кој избувна утрово во една зграда во единаесеттиот арондисман во Париз, јавува дописникот на МИА.

Во гасењето на пожарот се мобилизирани речиси 200 пожарникари. Трагедијата се случила на улицата Немур недалеку од Плоштадот на Републиката. Пожарот избувнал околу 5 часот утрово, најверојатно во скалилата на зградата од шест спрата изградена во седумдесетите или осумдесеттите години, по што се проширил на амамот и ресторанот.

Повредените се затруени од чадот. Спасувачките екипи се уште се на терен.

Би можело да ве интересира

Албански медиуми: Макрон наскоро во Тирана и во Скопје

Татјана Ташкова

Зошто (и) во Франција има многу насилство врз жените

Ана Ололовска

Макрон пред почетокот на Европскиот совет не кажа ништо во однос на проширувањето

Францускиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Татјана Ташкова

Од Франција, Белгија и Германија депортирани 100 албански државјани

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Татјана Ташкова