Тројца турски војници загинаа во Сирија при експлозија на автомобил-бомба

Од:

Тројца турски војници загинаа во североисточна Сирија при експлозија на автомобил-бомба покрај контролен пункт на пат.

Безбедносни извори наведуваат дека нападот се случил во текот на вчерашниот ден, во местото Сулук, 10 километри југоисточно од сирискиот град Тел Абијад, на границата со Турција.

Двата града се наоѓаат во област каде што Турција и сојузничките бунтовници од Сирија ја презедоа контролата во офанзивата против курдските борци во октомври минатата година.

Би можело да ве интересира

Израелски дрон со ракета усмрти цивил во јужна Сирија

А1он

Ердоган: Тројца турски војници загинаа во Сирија

А1он

Скопјанец кој се пријавил да учествува во сириска паравојска, фатен во Турција

А1он

Израел нападна позиции на Исламски џихад во Сирија

Ана Ололовска

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимка од судирот на протурските сили со сириската војска помогната од руските авиони

Ана Ололовска