Тројца тинејџери во „трката“ за нов гувернер на Канзас

Од:

За нов гувернер на Канзас на изборите закажани за идната година, се кандидираа тројца тинејџери, меѓу кои и 17-годишниот републиканец Тајлер Ружиќ од Прери Вилиџ. Канзас нема закон којшто ги утврдува квалификациите за гувернер.

Во трката за наследник на републиканскиот гувернер Сем Браунбек, на Ружиќ противкандидати ќе му бидат Џек Бергсон (16) и Итан Рендлис (17), од Демократската партија, и двајцата од Вичита.

Без петиција, кандидатот за гувернер треба да плати 2.207 долари за кандидатура, додека пак, кандидатот кој ќе собере 5.000 потписи, тоа ќе го чини 670 долари.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пукање меѓу моторџиски банди во САД: На собир на речиси 30.000 моторџии, најмалку три лица загинаа

Горан Наумовски

Уапсен погребник: Наплатувал, а не ги закопувал починатите, во фирмата пронајдени трупови во фаза на распаѓање

САД и ЕУ и се закануваат на Русија: „Ова е исклучително опасна ескалација“

Американските власти уапсија двајца кинески агенти

Татко и син од САД 10 години мамеле на лотарија, заработиле повеќе од 20 милиони долари

Ана Ололовска

Татко претепан до смрт додека го бранеше синот: Тинејџери го нападнаа, сакаа да ја прoдолжат тепачката што започна на училиште