Тројца научници добија Нобелова награда за физика

Од:

Тројца научници од САД, Франција и Канада добија Нобелова награда за физика за унапредување на ласерската физика.

Шведската кралска академија на науки му додели половина од 1,01 милиони долари на Артур Ашкин од САД, додека другата половина од наградата ја делат Жерар Моро од Франција и Дона Стрикленд од Канада.

Академијата наведе дека Ашкин развил „оптички пинцети“ со кои можат да се фатат ситни честички како што се вирусите, а при тоа да не се оштетат.

Стрикленд и Моро помогнале во развивање кратки и интензивни ласерски импулси кои имаат широка индустриска и медицинска примена.

Би можело да ве интересира

Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

А1он

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда поради Хандке

Ана Ололовска

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

Ана Ололовска

Нобелова награда за хемија за научници за развој на литиум-јонски батерии

Ана Ололовска

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за физика

Ана Ололовска

Пет занимливости за Нобеловата награда

Ана Ололовска