Тројца исчезнати во хеликоптерска несреќа во Турција, еден пожарникар пронајден жив

Од:

Тројца пожарникари од турската противпожарна служба се водат за исчезнати откако нивниот хеликоптер, кој собирал вода за гаснење на шумски пожар, паднал во големо езеро во близина на градот Измир.

Во хеликоптерот наводно имало тројца киргистански државјани и еден Турчин, пишува Euronews. Еден од Киргистанците е спасен и хоспитализиран и неговиот живот не е во опасност.

На прашањето дали другите можеле да ја преживеат несреќата, министерот за земјоделство и шумарство Ибрахим Јумакли рече: „Спасувачите ги забележале остатоците од хеликоптерот, но видливоста е многу слаба и ништо не може да се види јасно во моментот“.

Би можело да ве интересира

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Морето ги проби крајбрежните бариери во Измир, ветрот носеше покриви на куќи во Истанбул

ВИДЕО: Во Турција е уапсен Хрват, шеф на меѓународен наркокартел

Израел ги повлече своите дипломати од Турција поради безбедносни причини

Горан Наумовски

Турција: Уништени 20 објекти на Курдистанската работничка партија

Терористите во Турција пред нападот убиле маж и му го украле автомобилот