Тројца Французи, членови на ИД, осудени на смрт во Ирак

Од:

Суд во Багдад денеска им изрече смртна казна на тројца француски државјани, припадници на терористичката организација Исламаска држава.

Неименуван официјален претставник изјави дека овие тројца затвореници се дел од 13-те француски државјани, кои Сириските демократски сили (СДФ) ги предадоа на Ирак во јануари.

Би можело да ве интересира

Помпео: Територијата на Ирак не е користена за напади

Телефонски разговор на Помпео со ирачкиот премиер

Ана Ололовска

Најмалку 16 загинати и 75 повредени ирачки шиити во стампедо на празникот Ашура во Карбала

Израел го нападнал Ирак со согласност на САД и Русија, тврди арапски весник

Ана Ололовска

Во Ирак убиен близок соработник на ал Багдади

Еден загинат и 29 повредени во експлозии во складиште за оружје во Ирак

Татјана Ташкова