Тројца француски војници убиени во операција во Мали

Од:

Тројца француски војници се убиени во операција во Мали, откако нивното оклопно возило било погодено од експлозивна направа.

Тројца француски војници се убиени денеска во операција во Мали, кога нивното оклопно возило било погодено од експлозивна направа во регионот Хомбори, соопшти Елисејската палата.

Со смртта на овие тројца војници кои припаѓаат на 1-от полк на ловци од Тирвил-сур-Меуз (Меуз) Источна Франција, бројот на убиените француски војници во операцијата Сервал достигна 47.

Би можело да ве интересира

Во автобуска несреќа на југот од Мали погина 41 лице

Катерина Павлова-Николовска

Германија се сомнева дека Ал Каеда стои зад самоубиствениот бомбашки напад во Мали

Ана Ололовска

Петнаесет германски мировници ранети во Африка, бомбаш-самоубиец се разнел покрај нив

Жарко Настоски

Франција ги прекинува заедничките воени операции со малиските сили

Ана Ололовска

Макрон се закани дека ќе ги повлече француските војници од Мали

Ана Ололовска

Вонреден самит на земјите од Западна Африка заради кризата во Мали