Тројца цивили, членови на исто семејство, загинаа при престрелка во Кашмир

Од:

Индиските власти денеска соопштија дека тројца цивили, членови на исто семејство, ги загубиле животите во синоќешната престрелка меѓу индиските и пакистанските сили во индискиот дел на Кашмир.

Трагичниот инцидент се случил кога минофрлачка граната ја погодила нивната куќа додека биле внатре.

Портпаролот на индиската војска изјави дека пакистанските сили нападнале индиски трупи стационирани долж линијата за демаркација во Кашмир, регион на чија територија во целост имаат право Индија и Пакистан.

Индискиот воен претставник додаде дека станува збор за непровоцирано кршење на примирјето во 2003 година и дека индиските сили реагирале соодветно на нападот. Пакистанската страна сè уште не го коментираше овој инцидент. 

Би можело да ве интересира

Од урнатините на зградата во Мумбај извлечени 35 тела, потрагата по преживеани продолжува

Ана Ололовска

Од урнатините на зградата во Индија досега извлечени 20 мртви тела

Ана Ололовска

Состанок на индиски и кинески воени претставници за спорната граница

Ана Ололовска

Најмалку десетмина загинати при уривање зграда во Индија

Ана Ололовска

Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Ана Ололовска

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

Ана Ололовска