Три жртви во земјотрес со јачина од 7,6 степени во Папуа Нова Гвинеја

Од:

Најмалку три лица загинаа во силен земјотрес со јачина од 7,6 степени што ја погоди Папуа Нова Гвинеја.

dobivaj vesti na viber

Според локалните власти, земјотресот се случил утрово, има повредени, а оштетена е и инфраструктурата.

Три лица загинаа во лизгање на земјиште во градот Вау.

Директорот на Центарот за катастрофи во провинцијата Мороб, Чарли Масанж, изјави дека се уништени здравствени установи, домови и патишта и додаде дека може да биде потребно извесно време за да се процени штетата.

Тој истакна и дека на тој дел од островот нема многу граѓани и високи згради во близина на епицентарот и поради тоа е избегната катастрофа со оглед на тоа што земјотресот бил многу силен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку пет лица загинаа во земјотресот од 7,6 степени што ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Горан Наумовски

Австралија бара од ЕУ еден милион дози вакцини за Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска

Силен земјотрес регистриран на Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска

Силен земјотрес ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Папуа Нова Гвинеја

Ана Ололовска