Три лица повредени, уништени 30 монтажни куќи при снежно невреме во САД

Од:

Најмалку три лица се полесно повредени во снежното невреме што го погоди источниот брег на САД. Уништени се 30 монтажни куќи, а кај 51 е причинета поголема штета.

dobivaj vesti na viber

Медиумите пренесуваат дека невремето предизвикало обилни снежни врнежи, силни грмежи и јак ветер.

За деловите на Нова Англија и американските сојузни држави Њујорк, Охајо, како и Пенсилванија, до утре е прогнозирано околу 30 сантиметри снег.

Синоптичарите во градот Бафало, во сојузната држава Њујорк, наведуваат дека наврнале големи количества снег.

Во градот Њујорк, пак, не се очекуваат снежни врнежи. Но, метеоролошката служба предупреди утрово на силни грмотевици во градот.

Според синоптичарите, брзината на ветрот во градот може да достигне околу 72 километри на час, а на Лонг Ајленд речиси 97 километри на час.

Снежни врнежи и дожд зафатија поголем дел од Масачусетс, Конектикат, како и Роуд Ајленд.

Снегот во текот на ноќта преминаа во дожд, а метеоролозите во Бостон посочуваат дека ветрот може да достигне брзина до 113 километри на час.

Слични временски услови се регистрирани и во југоисточниот дел на земјата. Повеќе американски држави беа зафатени од поројни дождови, а силните грмотевици на Флорида предизвикаа торнадо со брзина на ветровите од 190 километри на час.

Се очекува влажните коловози во јужниот дел на земјата денеска повторно да замрзнат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Конгресот на САД ќе се обиде до август да го ратификува зачленувањето на Финска во НАТО

Ана Ололовска