Три брода со жито испловија од украинските пристаништа

Од:

Три брода со десетици илјади тони жито ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана и новинската агенција Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Два брода заминаа од Чорноморск, а другиот отплови од блиската Одеса. Вкупно, пренесува Ројтерс, тие транспортираат околу 58.000 тони пченка.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он