Третиот самит Трамп – Ким е можен и зависи од Пјонгјанг

Од:

Третиот состанок меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во целост е можен и зависи од Пјонгјанг, изјави денеска советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Болтон.

Според него, Вашингтон е подготвен да го одржи кога Пјонгјанг ќе биде подготвен.

Болтон рече дека третиот самит Трамп-Ким зависи од севернокорејскиот лидер, кој „го држи клучот“.

Двајцата лидери првпат се сретнаа минатата година, додека вториот самит беше во Ханој во февруари, но беше прекинат поради несогласување околу денуклеаризацијата.

Би можело да ве интересира

Уапсени 53 мигранти на границата на САД со Мексико

Ана Ололовска

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили во заливскиот регион е заради одвраќање

Командант на морнарица: Иран разорно ќе реагира на агресија

Сенатор од Пенсилванија уапсен поради обвинувања за педофилија

Трамп се заканува дека борците на ИД ќе ги пушти на европските граници

Ана Ололовска