Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

Од:

Третата доза од вакцината против коронавирусот на американскиот производител „Фајзер“ може да ја зголеми заштитата од делта-сојот на вирусот до стопати, се наведува во извештајот објавен од фармацевтската компанија.

„Третата доза значително ги подобрува податоците за неутрализирање на делта варијантата. Очекуваниот потенцијал е зголемување до стопати во неутрализацијата на делта варијантата по приемот на третата доза”, се наведува во документот на компанијата.

Покрај тоа, „Фајзер“ забележува дека по инјектирањето на третата доза на вакцината кај луѓето на возраст од 18 до 55 години, бројот на антитела се зголемува повеќе од пет пати, а кај луѓето на возраст од 65 до 85 години дури 11 пати.

Директорката на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Рошел Валенски, минатата недела соопшти дека делта сојот во моментов сочинува 83 отсто од коронавирусните инфекции во САД, што е за 50 отсто повеќе од почетокот на јули. Покрај тоа, ЦДЦ вчера соопшти дека ревакцинираните лица против коронавирус во ретки случаи можат да ја преносат делта варијантата.

Би можело да ве интересира

Вакцинација со трета доза за здравствените работници, згрижените во домови за стари лица и граѓаните над 60 години во Грција

А1он

Речиси шест милијарди дози на вакцини против Ковид се веќе аплицирани низ целиот свет

А1он

САД од ноември без рестрикции за странски патувања во земјата

А1он

Од 1 октомври влез во Ватикан само со здравствен сертификат за Ковид-19

А1он

Уставно толкување на барањето за вакцинирање побара Словенечкиот полициски синдикат

А1он

Вакцината „Фајзер“ е ефикасна и безбедна за деца на возраст од пет до 11 години