Трас: Велика Британија нема да и се приклучи на Европската политичка заедница

Од:

Шефицата на британската дипломатија, Лиз Трас, денеска ја отфрли можноста Обединетото Кралство да биде дел од Европската политичка заедница, што ја предложи францускиот претседател Емануел Макрон.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на сослушувањето во Комисијата за надворешна политика на Долниот дом на британскиот Парламент, Трас ги негираше извештаите од Елисејската палата во кои се сугерира дека британскиот премиер Борис Џонсон покажал интерес за Европската политичка заедница во разговор со францускиот претседател.

Џонсон и Макрон разговараа на маргините на самитот на Г7, на 26 јуни во Германија.

Макрон предложи формирање на Европска политичка заедница која ќе биде отворена за европските држави кои споделуваат заеднички збир на демократски вредности, без разлика дали се членки на Унијата или не, дали сакаат да ѝ се приклучат или ја напуштиле.

Според некои аналитичари, идејата на Макрон може да биде средство за идните британски влади да ги обноват поблиските односи со ЕУ.

Трас, меѓутоа, кажа дека приоритетите на Велика Британија се зајакнување на улогата на НАТО и Г7, јави Еуроактив.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Катерина Павлова-Николовска

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Ана Ололовска

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска