Трас критикувана за нејзиниот „план за раст“: Требаше подобро да го подготвам теренот

Од:

Британската премиерка Лиз Трас денеска се обиде да ја смири својата партија и јавноста, изјавувајќи дека требало да стори повеќе за подобро „да го подготви теренот“ во обид да ја минимизира реакцијата на пазарот поради која фунтата падна на рекордно ниско ниво и се зголемија трошоците за задолжување на владата.

dobivaj vesti na viber

На првиот ден од годишната конференција на нејзината владејачка Конзервативна партија, Трас, која на чело на партијата и владата дојде пред помалку од еден месец, покажа помек тон додека се обидуваше да ја увери јавноста дека ќе се грижи за неа во текот на тешката зима и периодот што следи.

Но, таа се задржа до својот „план за раст“, ​​што беше критикуван од инвеститорите и економистите за дополнителните трошења од милијарди фунти, нудејќи многу малку детали за тоа како тој ќе се исплати на краток рок.

-Ја разбирам нивната загриженост за она што се случи оваа недела, изјави Трас за „Недела со Лора Куенсберг“ на Би-би-си.

„Останувам на пакетот што го објавивме и стојам на фактот дека брзо го објавивме затоа што моравме да дејствуваме, но прифаќам дека требаше подобро да го подготвиме теренот“, рече таа.

Би можело да ве интересира

Офват: Сè повеќе луѓе во Англија и Велс тешко ги подмируваат сметките за вода

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Оставка во Бакингемската палата поради расистички коментари

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во брзата помош во Англија и Велс

Ана Ололовска

Драма во Англија: Автомобил влета во толпа од 800 луѓе

Ана Ололовска

Велика Британија купи нови авиони, ама сега нема пилоти за нив