Транспортен хаос во Лондон: Вработените во метрото и автобусите стапија во штрајк

Од:

Транспортната мрежа на Лондон запре денеска, бидејќи вработените во метрото и автобусите стапија во штрајк поради платите и условите за работа.

dobivaj vesti na viber

Сите лондонски подземни и надземни железнички линии се целосно или делумно во прекин, а десетици автобуски линии во западниот дел на градот не сообраќаат, објави Транспорт за Лондон (TfL).

Членови на синдикатот на железнички, морски и други транспортни работници, RMT, протестираат поради низа проблеми, вклучувајќи ги оние поврзани со работните места и пензиите.

Нарушен е сообраќајот и на автобуските услуги во западниот и југозападниот дел на градот, како и на делови од Суреј, поради штрајк на автобуски возачи, членови на синдикатот „Unite“, што се очекува да трае и денеска и утре.

Засегнати се 63 автобуски линии.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Инцидент во Лондон: Навивач истрча на теренот и се запали пред Ѓоковиќ, Надал и Федерер

А1он

Двајца полицајци избодени на улица во Лондон, напаѓачот уапсен

А1он

„Ер Франс“ ќе откаже речиси половина летови поради штрајк на контролорите

А1он

Сали и денес не ги повика матичните на разговор: Ова не е протест, ова е штрајк

Маја Илиевска-Пачемска

Дел од матичните не штрајкува: Во бели мантили треба да излеземе пред Владата  

Маја Илиевска-Пачемска

Штрајкот продолжува во јавните служби во Косово

А1он