Трамп загубил меѓу две и пет милијарди долари откако е претседател

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека за време на претседателскиот мандат можел да заработи меѓу две и пет милијарди долари.

– Да сум повторно во таа ситуација би го направил истото бидејќи кому му е грижа, ако можеш тоа да си го дозволиш тогаш не е важно, истакна Трамп.

Тој бил вознемирен што морал да се откаже од својот план за организирање состанок на врвот на Г7 во своето голф летувалиште во близина на Мајами.

Републиканците и демократите остро го критикуваа неговиот план, а беше обвинет и дека профитира од претседателската функција.

Трамп ја отфрли, како што ја нерува, „наводата одредба за заработувачка“ во американскиот Устав, со која им се забранува на претседателот и на пратениците да профитираат од своите функции.

Неговите деца презедоа поголем дел од водењето на семејниот бизнис.

– Не постои разлика дали загубив две, пет или помалку милијарди. Не ми е важно. Работам за оваа земја и за луѓето, додаде шефот на американската држава.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција нема да се откаже од рускиот одбранбен систем

Пјонгјанг соопшти дека САД нудат продолжување на преговорите во декември

Пукање во средно училиште во Калифорнија, еден загинат, повеќемина повредени

Демократот Девал Патрик се вклучи во претседателската трка во САД

Асад: САД води војна за нафта, како и нацистите

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Ана Ололовска