Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговиот однос со кинескиот претседател Си Џинпинг се влошил од избувнувањето на пандемијата на коронавирус и дека не разговарал со него многу долго.

– Имав одличен однос со него, изјави Трамп за Фокс Спорт Радио, споменувајќи ја првата фаза од трговскиот договор меѓу двете најголеми економии во светот.

– Имав одличен однос со претседателот Си. Ми се допаѓаше, но сега веќе не чувствувам така, појасни Трамп.

Нагласувајќи дека „многу долго“ не разговарал со Си, Трамп денеска изјави дека последиците од коронавирусот се полоши од економските судири поради смртта на голем број луѓе. – Тоа е срамно!, оцени Трамп.

Администрацијата на Трамп ја обвинува Кина за прикривање важни изформации околу појавата на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Кина вети голема кампања против климатските промени

Ана Ололовска

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Ана Ололовска

„Инцидент“ со авионот на Пенс

Ана Ололовска

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он