Трамп: Во НАТО треба да се вклучат и земјите од Блискиот исток

Од:

Американскиот претседател Доналд трамп изјави денеска дека го поддржува ширењето на НАТО и на земјите од Блискиот исток, во момент кога САД бараат начини да го намалат присуството на своите трупи распоредени низ целиот свет.

„Мислам дека НАТО треба да се прошири и апсолутно да се вклучи Блискиот исток“, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа.

Трамп вчера предложи поголемо присуство на НАТО на Блискиот исток, по нападот на воените бази во Иран што ги користат американски војници.

Би можело да ве интересира

„Њујорк тајмс“: Во Пентагон се разговара за оставки ако Трамп ја употреби армијата против народот

А1он

Трамп го презентираше планот за здравствена реформа, но без детали

Ана Ололовска

Трамп мисли дека за резултатите од изборите во САД ќе одлучува Врховниот суд, затоа е потребен деветиот судија

Ана Ололовска

Трамп: Бајден даде пари за пластични операции, а носи маска

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска

Канаѓанка обвинета за закани кон американскиот претседател

Ана Ололовска