Трамп: Во НАТО треба да се вклучат и земјите од Блискиот исток

Од:

Американскиот претседател Доналд трамп изјави денеска дека го поддржува ширењето на НАТО и на земјите од Блискиот исток, во момент кога САД бараат начини да го намалат присуството на своите трупи распоредени низ целиот свет.

„Мислам дека НАТО треба да се прошири и апсолутно да се вклучи Блискиот исток“, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа.

Трамп вчера предложи поголемо присуство на НАТО на Блискиот исток, по нападот на воените бази во Иран што ги користат американски војници.

Би можело да ве интересира

Трамп ќе ја промовира кампањата за претседателските избори на Јутуб

Ана Ололовска

Трамп: Роџер Стоун има големи шанси да биде ослободен наскоро

А1он

Американското разузнавање тврди дека Русија повторно сака да му помогне на Трамп на изборите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Трамп со потсмев за оскаровецот „Паразит“ и со критики за Бред Пит

Ана Ололовска

ВИДЕО: Како се гради ветениот ѕид од Трамп на американско-мексиканската граница

А1он

Би-Би-Си: Трамп наводно му понудил помилување на Асанж со услов

Ана Ололовска