Трамп веќе одлучил дали ќе се кандидира на изборите во 2024 година, но не кажува каква е одлуката

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп веќе донел одлука за тоа дали ќе учествува на следните претседателски избори во САД во 2024 година, но не прецизираше каква е таа, самиот изјави за телевизијата „Фокс њуз“.

На новинарско прашање дали донел одлука за ова прашање, Трамп одговори „Да“, но притоа не даде други детали.

Трамп во април изрази уверување дека републиканскиот кандидат ќе победи на претседателските избори во САД во 2024 година. Во март, поранешниот претседател кажа дека има намера да донесе конечна одлука за можноста повторно да се кандидира за функцијата шеф на Белата куќа по делумните избори во земјата во 2022 година.

За време на говорот на конференцијата на американските конзервативни кругови во Орландо, во Флорида, на 28 февруари Трамп кажа дека може уште еднаш да се кандидира за претседател.

Би можело да ве интересира

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

Вудворд – Коста: На Трамп во последните денови му биле одземени овластувања за нуклеарни и воени напади

Ана Ололовска

Трамп: Бајден направи најглупав потег во историјата на САД

Ана Ололовска

Тужба против Трамп поради поттикнување напад на Конгресот

Ана Ололовска

Трамп со ново обвинување до Бајден: Повлекувањето од Кабул е најголемото американско понижување во меѓународната политика

Ана Ололовска

Трамп: Бајден да им се извини на Американците за Авганистан

Ана Ололовска