Трамп в четврток ќе им се предаде на властите во Џорџија

Од:

Доналд Трамп изјави дека доброволно ќе се предаде на судството на американската држава Џорџија, кое покрена обвинение против него, врз основа на законот за учество во криминална организација.

Доналд Трамп, кој веќе е обвинет во три различни случаи, во последните месеци се појави пред судот во Њујорк, Мајами и Вашингтон.

Иако досега успешно го избегнуваше вообичаениот процес на апсење кој вклучува земање отпечатоци и фотографирање две фотографии – целото лице и профилот – Џорџија можеби е помалку простувачка.

Трамп ги отфрли обвинувањата на својата социјална мрежа Truth Social, велејќи дека ќе биде уапсен од радикалната левичарска окружна обвинителка Фани Вилис.

„Ова е лов на вештерки оркестриран од Џо Бајден“, напиша меѓу другото Трамп.

Во моментот на апсењето на Трамп во областа ќе има силно полициско присуство. Трамп ќе мора да плати кауција од 200.000 американски долари за да се брани од слобода.

Поранешниот американски претседател завчера потврди дека нема да учествува на дебатите на Републиканската партија во рамките на изборот на претседателски кандидат на партијата, од кои првата ќе се одржи во среда.

„Јавноста знае кој сум и колку сум успешен како претседател, со енергетска независност, граници и силна војска, најголеми намалувања на даноците и регулативите, со нулта инфлација, најсилната економија во историјата и многу други работи“, изјави Трамп.

„Затоа нема да учествувам во дебати! рече тој, истакнувајќи дека има 62 отсто поддршка на републиканските прелиминарни избори, што е 46 процентни поени предност пред неговиот најсериозен ривал, гувернерот на Флорида Рон ДеСантис.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп пред еврејските донатори: Ќе се пресметаме со пропалестинските демонстранти

Катерина Ѓуровски

Трамп отсуствуваше и на втората ТВ дебата на републиканските кандидати

Трамп се изјасни дека е невин по обвинението од Џорџија

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавена историската полициска фотографија од Трамп, ослободен е со кауција

Покренато ново обвинение портив Доналд Трамп

ВИДЕО: Трамп тврди дека не е виновен, рочиштето траеше 27 минути: „Ова е тажен ден за Америка“

Катерина Ѓуровски