Tрамп утре ќе објави службена кандидатура за втор мандат

Од:

Во Орландо на Флорида утре се очекува американскиот претседател Доналд Трамп да објави службена кандидатура за втор мандат, јави Си-Ен-Ен.

Оперативниот шеф на кампањата Мајкл Гласнер вели дека за тој „историски“ собир се „бара билет повеќе“. Трамп тврди дека јакне американската економија, армијата е се посилна и државата има се поголем углед.

– Пред три години луѓето му веруваа кога зборуваше дека сите други не се во право, па ќе го следи истиот инстинкт верувајќи дека може пак да победи во 2020 година, изјави политичкиот аналитичар Лари Сабато од Универзитетот во Вирџинија.

– Тоа можеби не е добра стратегија, но Трамп не е способен да ја смени насоката, додава тој.

Иако кампањата службено почнува утре, поранешната ријалити ѕвезда и трговец со недвижнини, не престана со кампања од 2016 година кога во трката влезе со театрално спуштање низ златни подвижни скалила во Трамп Тауер во Њујорк.

Тие скали станаа митски елемент во приказната на Трамп поради што неговиот зет Џаред Кушнер дури размислува сцената повторно да ја повтори во кампањата за изборите во 2020 година, објави Њујорк тајмс.

Наместо тоа, Трамп ќе биде во Амвеј центарот во Орландо каде може да се соберат 20.000 луѓе, во сојузната држава Флорида чии 29 избирачки гласови може да му помогнат да остане во Белата куќа со нов мандат како претседател.

Би можело да ве интересира

Американскиот Врховен суд ќе расправа дали Трамп може да ги крие своите финансии

Ана Ололовска

Кина го поздрави прелиминарниот трговски договор со САД

Ана Ололовска

Њу Орлеанс прогласи вонредна состојба поради кибер напади

Ана Ололовска

Американски санкции за двајца осомничени помагачи на Хезболах

Ана Ололовска

Трамп објави фотошопирана фотографија од насловната страница на Грета Тунберг на „Тајм“

Ана Ололовска

Петте најмоќни флоти во светот

Ана Ололовска